מענקים של עשרות אלפי ש"ח במטרה לסייע לחזור לשגרה

מענקים מוגדלים על סך של עשרות אלפי ש"ח וקצבה חודשית הם חלק ממעטפת הסיוע שאושרה על ידי חברי הכנסת במטרה לסייע במענקים והטבות לחזור לשגרה לאלו שנצרכים לכך ביותר בתקופה הזאת.

מליאת הכנסת אישרה ביום שלישי האחרון 4.6.24 את הצעות החוק מטעם הממשלה וחברי הכנסת גלעד קריב, יצחק קרויזר וולדימיר בליאק, שמבטיחות את זכויות החטופים ששוחררו ואת חבילת הסיוע והתמיכה מטעם המדינה. במסגרת המהלך, אישרה המליאה בקריאה שנייה ושלישית את התיקונים לחוק פדויי השבי.

החוק המתוקן יעניק מעטפת סיוע מקיפה לחטופים ששוחררו ושישוחררו בעתיד משבי החמאס. מעטפת הסיוע כוללת קצבה חודשית של כ-6,000 שקל, מענק חזרה ראשוני בגובה של 50 אלף שקל, ואת מעטפת הזכויות והתמיכה הניתנת לאנשים עם 50% נכות, ללא צורך בהוכחת מצבם הרפואי. בנוסף, המדינה תישא בעלות הכספית של כל טיפול רפואי שאינו מכוסה בביטוחי הבריאות, למשך שלוש שנים ממועד השחרור.

העלאת הקצבה לחטופים משוחררים ולפדויי שבי וותיקים

הצעת החוק מתקנת גם את הקצבה החודשית המשולמת לפדויי שבי מתקופות קודמות, ומעלה אותה מסכום של 1,300 שקל ל-3,300 שקל. תיקון זה נוגע לכ-600 פדויי שבי ממלחמות ישראל ומאירועי איבה מלפני קום המדינה ועד ל-7 באוקטובר 2023. הצעות החוק גובשו בדיאלוג מתמשך עם מטה משפחות החטופים ולשכת עורכי הדין.

ח"כ קריב: "תיקון של מציאות בלתי נתפסת"

חבר הכנסת גלעד קריב (העבודה), אחד ממציעי החוק, הדגיש כי "אישור החוק הוא תיקון של מציאות בלתי נתפסת, שבה קרוב ל-200 ימים לא הוסדרה חבילת הסיוע של הממשלה לחטופים ששוחררו בעסקה הראשונה. העובדה שהצעות החוק מאושרות סופית פחות מיממה לאחר הבשורה המרה על כך שחמישה מהחטופים אינם בין החיים, מחזקת ומחדדת את הצורך הדחוף בעסקה נוספת, שתבטיח שעוד חטופים וחטופות יוכלו לחזור לחיק משפחותיהם ולקבל את מעטפת הסיוע והשיקום מטעם המדינה".

קרויזר: "חקיקה חדשה ומיידית"

ח"כ יצחק קרויזר, אחד מיוזמי ההצעה הפרטית, הוסיף: "הבנו כי נדרשת כאן חקיקה חדשה ומיידית. הצעת החוק מזכה את החטופים בכל הזכויות והמעטפת השיקומית הנלווית המוענקת לנכי צה"ל נפגעי פוסט טראומה. אני קורא לכל עם ישראל לחבק את משפחות החטופים ולעטוף אותן בחמלה ובאהבה. אין כאן קואליציה ואופוזיציה, אין כאן ימין ושמאל".

 בליאק: "שינוי משמעותי ביחס המדינה לפדויי שבי"

ח"כ ולדימיר בליאק ציין: "ישנם רגעים בהם אתה מודה שנפלה בחלקך זכות גדולה להיות נבחר ציבור. אני מודה לכל השותפים למהלך ולנציגי משרדי הממשלה וכמובן למטה משפחות החטופים. ליבי אתכם כל יום, כל דקה. מדובר בשינוי משמעותי מאוד מבחינת היחס הנורמטיבי של המדינה לפדויי שבי ולחטופים ששוחררו".

נימוקי הצעת החוק

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "תיקון זה מוצע לבקשת מנהלת החטופים ובתיאום איתה. רבים מהחטופים איבדו בני משפחה, קרובים וחברים, קרובים של חלקם נחטפו וחלקם עדיין חטופים ומוחזקים כבני ערובה. רבים מהם איבדו את ביתם ומנועים מלשוב ליישובם בשל הימשכות הלחימה. לפיכך, עם שחרורם הם נאלצים להתמודד, לצד הקשיים הנפשיים הנובעים מהחטיפה ומההחזקה כבני ערובה, גם עם האובדן הקשה מנשוא של יקיריהם, עם חטיפת קרוביהם ששבו או שעדיין מוחזקים בעזה וגם עם מעבר לסביבת מגורים אחרת, בדרך כלל זמנית. מדובר בנסיבות מורכבות וקשות הדורשות משאבים נפשיים לא מבוטלים וצורך בתמיכה רפואית, נפשית וכלכלית, וזאת באופן מיידי".

ח"כ קריב סיכם: "מדובר בחקיקה חשובה שעתידה לשנות באופן משמעותי את מצבם של אזרחים שזקוקים לסיוע משמעותי מצידה של המדינה. לצד זאת, אני חש מבוכה על כך שלקח לנו כמעט 200 ימים לחוקק את מעטפת הסיוע שמדינת ישראל מעניקה קרוב למאה חטופים וחטופות שכבר שבו. מוטב מאוחר מאשר מעולם לא".

מענקים יסייעו ולו במעט לחזור לשגרה? שוחררו בהצלחה ב"ה – שלומי זיו, בחיבוק ראשון עם רויטל נשיא, אחותו של שלומי וליאת אריאל, בת דודתו.
צילום: מטה משפחות החטופים

החזרה הביתה: הפרטים על התמיכה והליווי של משרד הבריאות שיקבלו חטופים שחזרו מהשבי – אפצ'י

 

 

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן